Všechny články

Článek Mají novoroční předsevzetí smysl?

Jsou nám novoroční předsevzetí k něčemu? Jaká jsou „pro a proti“? Má na předsevzetí vliv síla naší vůle? Jak zajistit, že nám skutečně pomohou?

Autor:

Tento článek je primárně určen lidem, kteří mají slabou vůli a nedaří se jim svá předsevzetí plnit.

Novoroční předsevzetí, touha něco změnit a začít dělat jinak, je každoročním odhodláním mnohých z nás. Obecně by se dala předsevzetí rozdělit do dvou skupin. V první řadě na ta, které nás vedou, abychom přestali  v našem životě něco dělat. Ať už nám mají předsevzetí pomoci bojovat se zlozvykem, nebo jen přestat dělat činnosti, které v novém roce již dělat nechceme. Častým předsevzetím bývá přání přestat kouřit, méně pít, přestat se přejídat či přestat dělat to, co nám prostě vadí. Druhou skupinu tvoří předsevzetí, která nám mají naopak nový zvyk v našem životě zakořenit. Budu zdravě jíst, začnu běhat, budu pravidelně cvičit, chci více číst, více se věnovat rodině…

Proč jsou předsevzetí dobrá?

Čistý štít

Základní výhodou předsevzetí je, že nový rok nám přináší čistý štít, možnost začít něco dělat jinak. Pokud by přelom roku nenastával, bylo by těžké během každodenní rutiny a opakovaně plynoucích dnů začít z ničeho nic dělat něco jinak. Mnoho lidí potřebuje ke změně určitý přelomový okamžik. Od zítřka, od pondělí nebo snad od příštího měsíce. Nový rok je pro mnoho z nás přelomem nejvýznamnějším. Změna čísla roku na nás má silný psychologický efekt toho, že stárneme a že prostě Nový rok, je právě ten den, kdy je dobré něco změnit.

Čas si vše promyslet

Další velmi podstatnou výhodou je, že nový rok začíná po období klidu, Vánoc a dovolených. Každý z nás si může najít čas se nad svými předsevzetími zamyslet.

Opakování úspěšné strategie

Pokud už na nás jednou tato strategie zafungovala, tedy například jsme si dali v minulém roce předsevzetí, které úspěšně dodržujeme, jistě bude v novém roce snazší k tomuto úspěšně zakořeněnému návyku přidat další.

V čem jsou předsevzetí riskantní?

Slabá vůle

Lidé s pevnou vůlí, nepotřebují obecně předsevzetí. Díky silné vůli už dělají věci, které chtějí. Předsevzetí jsou spíše určena lidem se slabší vůlí. A právě slabá vůle může zapříčinit to, že naše předsevzetí zapomeneme, že je odložíme, nebo je prostě vědomě přestaneme dělat.

Představte si, že vůle funguje podobně jako sval. Může být posilňována, musí po námaze odpočívat a nabrat nové síly. Mnoho z nás dělá zásadní chybu v tom, že přecení svou vůli a naloží si neúnosná předsevzetí. Je to jako kdybyste šli jednou za rok do posilovny a naprosto se tam strhali. Posílilo by to vaše svaly?

Začarovaný kruh

Dalším problémem je, že pokud předsevzetí nedodržíme, přinese nám to další oslabení vůle, pocit selhání a ne zrovna příjemný dojem po celém těle. Tímto efektem zpětnovazebné smyčky se dostáváme do toho, že příště pro nás bude opět o něco snazší se svých předsevzetí vzdát. Pokud toto selhání zopakujeme, můžeme se dostat k tomu, že už naprosto ztratíme víru v možnost změny našeho života. Přichází takzvaná naučená bezmoc. Tento defekt rádi demonstrujeme na výzkumu s hlodavci. Představte si křečka zavřeného v akváriu s víkem. Křeček se snaží první den vyskočit, naráží ale hlavičkou na víko. Druhý den se opět snaží vyskočit, ale zase naráží. Po pár dnech už to zkusí pouze občas. A nakonec po čase víko odklopíme. Křeček je ale již ve stavu naučené bezmoci, už nikdy se o vyskočení z akvária nepokusí. Prostě ztratil víru v to, že je něco možné změnit. Každý z nás je tak trochu křeček. Proto si musíme dávat velký pozor, aby nám předsevzetí naopak spíše neuškodila.

Špatná forma a zpětná vazba

Mnohým z nás také selhávají předsevzetí díky špatné formě. Pokud si například předsevzetí špatně formujeme, či nezaznamenáme, může nastat problém. Máme velkou šanci, že si ho náš mozek překroutí nebo ho úmyslně či neúmyslně zapomene. Zpětná vazba, aneb jakási kontrola toho, zda požadované předsevzetí naplňujeme, je stejně důležitá jako správná forma. Zpětná vazba by nám měla přinášet objektivní zrcadlo k tomu, co děláme. Zpětná vazba by tedy měla být co možná nejvíce rezistentní proti naší slabé vůli a proti zapomínání.

Jak tedy na to? Stačí dodržet následujících 7 pravidel

  • Zvolte si datum změny a to dodržte, neodkládejte změnu na jiný termín. 1.1.2011 je docela magické datum na to něco změnit, nemyslíte?
  • Vše si promyslete a určete si své priority.
  • Pokud máte negativní zkušenosti s předsevzetími, zapomeňte na ně. Vzpomeňte si na situaci, kdy se vám něco úspěšně povedlo změnit.
  • Začněte malým soustem. Pokud chcete například každý den běhat. Nelze začít ze dne na den. Raději si určete, že se dvakrát za týden převléknete do sportovního a vylezete před dům a uběhnete třeba jen 20 metrů. Je prokázáno, že pokud návyk zopakujete přibližně 20 krát, dostane se vám do krve a přestává být pro vás tolik bolestivý. Základ v zakořenění návyku tedy není v kvantitě, ale v opakování a systematickém dodržování. Pokud z návyku vypadnete, nezoufejte. Snažte se však k němu co nejdříve vrátit a začněte opět s malými sousty.
  • Myslete na křečka. Nenechte se dostat do stavu naučené bezmoci.
  • Svá předsevzetí si napište, dejte si ho na viditelné místo a opakovaně si ho připomínejte. Doporučuji předsevzetí také opatřit důvody, proč je děláte, mohlo by se totiž stát, že pokud nebude důvod jasný, mozek může předsevzetí bagatelizovat. Myslete na to, že vaše předsevzetí vzniklo v době, kdy jsme měli čas si vše promyslet.
  • Najděte si objektivní zpětnou vazbu k vašemu snažení. Doporučuji si například zaznamenávat, kdy jste předsevzetí dodrželi a kdy ne. Pokud ho někdy nedodržíte i tak je důležité pokračovat a toto klopýtnutí si zaznamenat. Uvidíte, že dlouhodobě budou klopýtání ubývat a váš návyk vám nejenom posílí vůli, ale do budoucna zvýší šanci zakořenit další a další předsevzetí.

Tyto pravidla jsou postavená na výzkumech vůle a na základě našich vlastních experimentů a naší praxe. Je možné tato pravidla využít nejenom pro novoroční předsevzetí, ale také kdykoliv, pokud nejste s něčím ve vašem životě spokojení, potřebujete změnu či se prostě chcete dostat dále.

Máte předsevzetí? Podělte se s nimi a přidejte je jako komentář k tomuto článku. I to vám pomůže závazek dodržet. Pokud máte nějakou zaručenou vlastní metodu, podělte se s ní také. 

Autor: Petr Ludwig