Všechny články

Článek Cena spěchu

Spěch je dražší, než se může zdát.

Autor:

V naší rychle se měnící době stavíme rychlost, produktivitu a efektivitu nade vše.

Ale co když neustálým spěcháním celkovou efektivitu ve skutečnosti snižujeme? Co když je snaha natěsnat do každého dne maximum úkolů nakonec kontraproduktivní?

Skutečně se ukazuje, že spěch nic neřeší, nezrychluje ani ničemu nepomáhá.1

Spěch totiž, mimo jiné, může způsobit:

  • snížený výkon a více chyb
  • zvýšený stres a sníženou kreativitu
  • horší rozhodnutí
  • zvýšené riziko syndromu vyhoření
  • demotivaci (z permanentního boje s větrnými mlýny – vždy bude více práce, než máme času)

Vím, není snadné ze dne na den "přestat spěchat”.
Ale pokud se to člověku v budoucnu třeba podaří, tak tomu pravděpodobně bude předcházet právě to uvědomění, že spěch prostě nepomáhá. Učme se tedy pracovat v klidu, i když nás okolností tlačí do stresu.

 

Krátce o autorovi

Lukáš Havránek je expert na téma sebedisciplína a budování návyků, ale věnuje se také tématům jako mindfulness, hluboká práce a soustředění.

O těchto oblastech píše na svém Instagramu, LinkedInu a Facebooku. Už třináctým rokem působí jako lektor v GrowJOBU, věnuje se také filmařině jako producent sportovních dokumentů a je moderátorem podcastu nahoru.tv, kde zpovídá různé horské dobrodruhy. Lukáš miluje chození, lezení a běhání po horách, absolvoval přes 30 horských maratonů a přes 10 ultramaratonů v délce kolem 100 km. V rámci sebezkušeností absolvoval přes 500 h individuální psychoanalýzy. Měsíc svého života strávil v ústraní tiché meditace. S rodinou žije v Olomouci.

Záznamy webinářů Lukáše Havránka:

 

Zdroje:

1 "The Impact of Time Pressure on Performance: A Meta-Analysis" by J. K. Pritchard, D. R. Klein, and E. D. K. Salas (2000).